Ez volt az egyik ok, ami gondolkodásra késztetett, a prózai. Ha már irodalmi kategóriákba sorolom az okokat, volt egy lírai és a teljesség kedvéért egy drámai oka is.
Dédanyáink, nagyanyáink makulátlan háztartása, illatos süteményei, keményített kézimunkái, illetve az a fegyelem, amivel ezt létrehozták, sokszor már csak regényekben olvasható, de általam mindig csodált, és felébreszt valami vágyat, hogyha nem is ugyanazt, de valami hasonlót mi is létrehozhatunk, a mai modern keretek között, átmentve valamit a stílusból, az értékből, amit nagyanyáink képviseltek. És itt jön a dráma: A mai elanyagiasodott, fogyasztói szemléletű világunkban fontos, hogy megmaradjon – a magam készítem magamnak, mert szükségem van rá, vagy mert szép, sikerül, működik öröme, – az alkotás öröme, hogy a virtuális világon kívül valami mást, a kézi munka sikerélményét, évszázados hagyományait is örökül hagyhassuk gyerekeinknek. Persze ehhez nekünk is meg kell tanulni…
Ezek az indokok hívták életre a Nagyanyáink nyomdokán című kézműves és életmód klubot, mely minden héten pénteken 18.00-20.00 óra között tartja foglalkozásait az Ökocellában.
Az egyes foglalkozásokon kipróbálhatók régi hagyományos kézműves technikák, melyek segítségével ajándékokat, esztétikus használati tárgyakat lehet készíteni. Az októbertől – decemberig tartó időszakban készítettünk gyertyákat mártogatásos és öntéses technikával, mézeskalácsot, adventi koszorút, karácsonyfadíszeket csuhéból, szalmából.
Évente 2-3 előadás teszi színesebbé a programot, mely elfejtett praktikákról, életmód-történeti érdekességekről szól. Hallhattunk előadást a mézeskalácsosság történetéről, fortélyairól november végén Piszker Ágnes mézeskalács-készítő tolmácsolásában, illetve január elején Pásti János tartott diavetítéssel egybekötött előadást Vas megye legfontosabb gyógynövényeiről és azok használatáról.
Tervezett programok:
Szeptember 24. Nemezékszer
Október 22. Termésdoboz készítése
November 19. Ádventi díszek
December 10. Karácsonyfadíszek szalmából pedignádból
A foglalkozások ideje: péntekenként 18-20 óra között
Helyszín: 9700 Szombathely, Kőszegi u. 3. (hátul az udvarban)
Részvételi díj: 1000 Ft/alkalom
Foglalkozásokat vezeti: Gyöngyössy Péterné Kemény Katalin
Kemény Katalin