Kerekerdő Alapítvány
www.kerekerdo.org
Rólunk Elérhetőségeink Partnereink Információk Rendezvényeink Szolgáltatásaink
Zöld szervezetek válasza a KVVM megszűntetéséről

A Kerekerdő Alapítvány, a Palocsa Egyesület,

a Védegylet és a WWF Magyarország

közös közleménye

 

Az elzárkózó erdészek féltik a profitot?

 

A hazai erdők védelmével foglalkozó civil szervezetek döbbenten tapasztalják a magán erdőtulajdonosokat illetve állami erdők kezelőit tömörítő érdekképviseletek elzárkózó hozzáállását. A természetvédelmi szervezetek az elmúlt év során több olyan lépést tettek, amivel a két érdekcsoport közti kommunikációt és megoldáskeresést tűzték ki célul. Sajnos az utóbbi időben megfogalmazott, erdészeti oldalról jött közlemények azt bizonyítják, hogy az említett érdekképviseletek továbbra is a konfrontációt választják az együttműködés helyett. Pozitív megnyilvánulásaik az elmúlt időszak fórumain nem voltak őszinték, vagy ami még súlyosabb: nem ismerik fel hosszú távú érdekeiket.  

Az erdészeti szervezetek megnyilvánulásai az utóbbi időszakban több olyan valótlanságot tartalmaztak, amelyek a nyilvánosság megtévesztését szolgálják: 

  • Természetvédelmi korlátozások: Az érvényes természetvédelmi törvény végrehajtása során a nemzeti parkok / zöld hatóságok messzemenően tekintettel voltak az erdőgazdálkodók gazdasági érdekeire is. Fakitermelés például kizárólag vegetációs időn kívül végezhető, ennek ellenére védett területen is esetenként termelhetnek az erdőgazdálkodók.  A szabályozás szerint a védett erdőkben csak természetes úton lehet felújítani az erdőket, ennek ellenére voltak (vannak) olyan védett területek, ahol a véghasználatok 80-90 %-a tarvágás formájában valósult meg.
  • A közvéleményt társadalmi szervezetként befolyásolni próbáló erdészeti szervezetek valójában gazdasági érdekek érvényesítésére létrejött érdekképviseletek. Érthetetlen ebben a szituációban az állami erdők kezelőit is képviselő Országos Erdészeti Egyesület elutasító magatartása. Az OEE nagy múltú szervezet, melyet az erdész szakmát képviselő, az erdőgazdálkodásban, erdészeti igazgatásban, hivatásos természetvédelemben, civil szervezetekben tevékenykedő személyek alkotnak. Kétségbe vonjuk hogy az állásfoglalás az OEE teljes tagságának véleményét tükrözi és hogy szabályszerűen született.     

A természetvédelmi civil szervezetek ezzel szemben úgy gondolják, hogy:

  • A progresszív erdőgazdálkodás ma a természetközeliség felé mutat. Ez mindkét félnek érdeke. Érthetetlen, hogy miért foglalnak állást az erdészeti szervezetek a saját érdekeik ellen! Teszik ezt annak ellenére, hogy a hivatalos és civil természetvédők támogatásával készülő Nemzeti Agrár-vidékfejlesztési Program 2007-től soha nem látott forrásokat biztosít az eddig alulfinanszírozott erdészeti ágazatban!
  • Számtalan önkéntesen vállalt nemzetközi egyezmény kötelezi hazánkat a biológiai sokféleség megőrzésére. A természetvédelem jogszabályi kereteinek változása szoros összefüggésben áll a hazánk uniós csatlakozásából fakadó követelményekkel. Egyformán társadalmi és gazdasági érdek, hogy ezek betartása megvalósuljon.

Az utóbbi időben az erdők ügyének súlya erősödni látszik, ami nagymértékben köszönhető a természetvédelmi civil szervezetek támogatásának is. Új pénzügyi források megteremtése is köszönhető fellépésüknek, így például az SZJA 1%-ából a természetközeli erdőgazdálkodási módszerek támogatására felajánlható rész megjelenése a 2006. évi költségvetésben.

A természetvédők meggyőződése ugyanakkor, hogy az erdészeti szektor jóval hatékonyabban működne egy közös erőforrás minisztériumban aminek első lépéseként az erdészetet a környezetvédelmi tárcához kellene csatolni, ezzel párhuzamosan meg kellene teremteni a modern, társadalmi elvárásoknak megfelelő kezelés gazdasági és intézményi kereteit is.

A civil szervezetek továbbra is biztosítják támogatásukat a közös célok mentén való együttműködéshez. Felszólítják ugyanakkor az erdészeti érdekképviseleteket, hogy ne a közvélemény megtévesztésével próbáljanak (magán)érdekeket érvényesíteni, hanem a valós problémák feltárását és kezelését tűzzék ki célul! 

További információ:

Máthé László, WWF Magyarország, laszlo.mathe@wwf.hu, 2145554 / 228.
Jávor Benedek, Védegylet, bjavor@vedegylet.hu,  20/512 71 68.
Karakai  Tamás, Palocsa Egyesület, karakait@gmail.com,  30/231 3230.
Gyöngyössy Péter, Kerekerdő Alapítvány, kerekerdoalapitvany@ecom.hu, 30/395 6624 .

Vendégkönyv

[Híreink] [Programjaink] [Környezeti nevelés] [Természet és kultúra] [Természetvédelem] [Környezetvédelem] [Fenntartható élelmiszerfogyasztás] [Civil együttműködés, érdekképviselet]